SAMBA
Historia
Samba jest narodowym tańcem Brazylii i ma dwie odmiany – ludową, tańczoną w grupach oraz towarzyską – wykonywaną w parach. Jej pierwowzorów szuka się najczęściej w rytmach i pieśniach niewolników afrykańskich.
Nazwa pochodzi od afrykańskiego słowa semba, które określa taniec charakteryzujący się gwałtownymi ruchami ciała, połączonymi z wybijaniem rytmu nogami i solowym tańcem w środku grupy.
Dziś samba nadal jest synonimem Brazylii. Do słynnego karnawału w Rio de Janeiro Brazylijczycy przygotowują się przez cały rok, uczęszczając do specjalnych szkół. W Europie samba pojawiła się w 1914 roku w swojej odmianie towarzyskiej i od razu zyskała duże powodzenie.
Krok podstawowy (partner)
1. Prawa noga w przód
2. Lewą nogę dostawić do prawej nogi
3. Prawa noga – krok w miejscu
4. Lewa noga w tył
5. Prawą nogę dostawić do lewej nogi
6. Lewa noga – krok w miejscu
Charakter tańca
Samba to taniec latynoamerykański, bardzo skoczny, bardzo szybki i wymagający dużej przestrzeni. Charakterystycznymi jej elementami jest sprężysty ruch ciała uzyskany przez zginanie i prostowanie kolan, a także ruch bioder. Samba nazywana jest często tańcem kochanków - jest w niej bardzo dużo ruchów intymnych, wyrażających uczucia.
Technika
Wszystkie kroki (z wyjątkiem tych o wartości rytmicznej ¼) tańczymy z podeszwy na całą stopę. We wszystkich figurach podstawowych dwa razy zginamy kolana i dwa razy je prostujemy. Należy pamiętać o tym, by ruch bioder nie przenosił się na ramiona i głowę. By zwiększyć dynamikę tańca, ciało powinno być lekko pochylone do przodu. Samba ma trzy zasadnicze podziały rytmiczne i dwa sposoby tańczenia - dwukrokowy i trzykrokowy.
Postawa
Partnerzy powinni znajdować się w nieznacznej odległości od siebie, partner obejmuje tancerkę prawą ręką. Oprócz postawy zasadniczej występuje też pozycja otwarta - gdzie trzymanie odbywa się jedynie jedną ręką.
Figury
Krok w obrocie, obrót partnerki pod ręką, whisk od lewej, whisk od prawej, samba walk, side samba walk, botafogos, volta
Tempo
50 - 52 takty na minutę
Takt
2/4